Patalpų šildymas krosnelėmis – kaip geriausia?

zidinys

Patalpų šildymo tema daugiau ar mažiau aktuali kiekvienam šalies gyventojui. Prasidėjus šildymo sezonui daugiabučių gyventojams labiausiai rūpi vis kylančios šildymo kainos. Deja, butuose gyvenantys žmonės negali įtakoti paties daugiabučio šildymo proceso. Nebent inicijuoti šiluminės trasos atnaujinimą ir modernizavimą.

Visai kitaip šildymo temą vertina individualiuose namuose gyvenančios šeimos. Vos ėmęsi namo statybos, jie turėtų numatyti, kaip norėtų šildyti namą ir koks šildymo būdas konkrečiu atveju būtų racionaliausias.

Statomo ar jau pastatyto namo šildymo būdo pasirinkimą, žinoma, lemia šalia esančios ar planuojamos įvesti komunikacijos. Jei netoliese praeina dujų trasa, žinoma, patogiausia būtų įsirengti dujinį šildymą. Tačiau populiariausias ir lietuvių labiausiai mėgstamas išlieka namų šildymas kietu kuru. Tobulėjant technologijoms, didėja ir kieto kuro įvairovė. Nebūtina kūrenti vien tik malkomis, nes šiuo metu gaminamos medžio granulės, medžio anglis, briketai.

Koks kuras tinkamiausias?

Dauguma dabar gaminamų kieto kuro katilų ir krosnelių gali būti kūrenami įvairiu kietuoju kuru. Tai labai patogu, nes netikėtai pasibaigus vieno tipo kurui, kurį laiką galima kūrenti kitu.

Jei kūrenama malkomis, svarbu, kad mediena būtų kuo sausesnė. Geriausiai dega ir šildo tokios malkos, kurių drėgmė nesiekia dvidešimties procentų. Kad visada turėtumėte tinkamų kūrenimui malkų, jas reikėtų pasiruošti iš anksto ir laikyti gerai vėjo perpučiamoje vietoje po stogu.

Žinoma, kartais taip jau nutinka, kad ir gerai laikomos malkos sudrėksta ir nėra kada laukti, kol jos išdžius. Drėgnos malkos degs, bet daug silpniau ir ne taip gerai šildys patalpą ar namą. Be to, degdamos drėgnos malkos apneša suodžiais krosnelės ir kamino sieneles. Taip susidaręs neplonas sluoksnis tampa degus ir gali sukelti gaisrą. Todėl būtina periodiškai valyti tiek krosnelę, tiek kaminą.

Galingumas ir ekonomiškumas

Šis techninis parametras labai svarbus. Krosnelės galingumas parenkamas pagal patalpos tūrį ir sandarumą. T.y. vieno galingumo reikės šildyti gerai apšiltintas patalpas, kito – vidutiniškai, dar kito – prastai apšiltintas patalpas.

Pavyzdžiui, jei bus pasirinktas per didelis galingumas gerai apšiltintoms patalpoms, natūralu, kad jas teks mažiau šildyti. Dėl to krosnelė nebus pakankamai eksploatuojama. Šiuo atveju vėl gali pradėti kauptis suodžiai ir padidėti gaisro tikimybė.

Krosnelių ekonomiškumas yra akivaizdus. Vakare pridėjus pilną šį įrenginį malkų, jis gali kūrentis visą naktį, t.y. beveik dvylika valandų. Kalbant apie kainą, tai prieinamas šildymo įrenginys daugeliui individualių namų gyventojų. Geras židinys paprastai kainuoja daugiau.

Kitokios galimybės

Kuro degimo procesui reikalingas deguonis. Krosnelė, esanti patalpų viduje, naudoja būtent tų patalpų deguonį. Šiuo metu techninės galimybės leidžia, kad būtų naudojamas oras iš lauko ar kitų patalpų. Tereikia pravesti vamzdį iš lauko ar kitos patalpos iki krosnelės.

Kad būtų tinkamai išnaudotas oras degimo procese, jis pirmiausia pašildomas. Taip efektyviai vyksta degimas ir kokybiškai šildomos patalpos. Tokiu būdu į aplinką nepatenka kenksmingų medžiagų.

Ketus ar plienas?

Iš ketaus pagaminti šildymo įrenginiai greičiau įšyla, nes ketus yra puikus šilumos laidininkas. Nors ketus gerai praleidžia šilumą, jis yra atsparus aukštoms temperatūroms. Ketaus krosnelės lėtai įšyla, o kurui jau nedegant dar ilgą laiką spinduliuoja šilumą. Tuo tarpu, plienas greitai įšyla ir taip pat greitai atvėsta. Tai pagrindinis skirtumas tarp iš skirtingų metalų pagamintų krosnelių.

Šildymo įrenginiai iš ketaus paprastai yra surenkami iš atskirų detalių. Tad susidėvėjus vienai detalei, ji nesunkiai gali būti pakeista nauja, o įrenginys toliau sėkmingai tarnaus. Jei šildymo įrenginiai gaminami iš plieno, atskiros detalės dažniausiai yra suvirinamos. Todėl vienos detalės keitimas tampa žymiai sudėtingesnis.

Kaip žinoma, ketus yra geležies, anglies ir silicio lydinys. Kadangi ši medžiaga yra liejama, gali būti išlieti bet kokios formos dekoro elementai. Taip krosnelė tampa ne tik šildymo prietaisu namuose, bet ir gražiu bei stilingu patalpos akcentu.

Stilingumo šiems prietaisams suteikia ir galimybė padengti juos emaliu. Emalis gali būti įvairių spalvų. Todėl krosnelė gali puikiai derėti bendrame patalpų interjere.

Kelių patalpų šildymas

Šiandien tai nesunkiai įgyvendinamas pirkėjų noras. Paprasčiausias sprendimas, norint viena krosnele šildyti dvi patalpas, kurias skiria durys, tiesiog laikyti praviras duris. Taip pat svarbi ir šildymo įrenginio vieta, kurią konkrečiu atveju geriausiai gali parinkti specialistai.

Jeigu norima šildyti dvi patalpas, kurias skiria siena, jos viršuje reikėtų įrengti tam tikro dydžio specialias groteles. Rekomenduojama įrengti groteles ir sienos apačioje, kad efektyviai galėtų vykti šilumos apykaita.

Kai norima apšildyti dvi patalpas, esančias viena po kita skirtinguose aukštuose, grotelės įrengiamos lubose. Groteles visais atvejais galima rinktis reguliuojamas. Šis pasirinkimas padeda tuomet, kai kuri nors patalpa šildoma ne visada.

Pabaigai

Šiandien šildymo įrenginių pasirinkimas išties didžiulis. Kiekvienam, net ir įnoringiausiam klientui, prekybininkai turi ką pasiūlyti. Belieka tinkamai pasirinkti.

Panašūs straipsniai

1 Comment

  1. Granulines krosneles

    Visad norėjau židinio namuose, tačiau žinojau, kad jis sunkiau apšildys namus. Pradėjau domėtis kitomis galimybėmis ir dabar jau dveji metai kaip džiaugiuosi granuline krosnele. Tai tikrai geras dalykas. Jis puikiai dera prie namo interjero ir apšildo visas patalpas. Taip pat nereikalauja per didelio dėmesio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *